Inclusive of taxes · Freshly packed daily
Choose how many units to add.
Enter pincode to check serviceability.
नारियल और बाजरे का स्वाद: Buy Authentic Millets Coconut Cookies Online! Premium coconut millet biscuits deliver traditional healthy cookies with fresh coconut flakes, millet flour, and grandmother's time-tested baking recipe for nutritious tropical experience. Premium Ingredients: 🥥 Fresh coconut flakes, 🌾 premium millet flour, 🧈 pure desi ghee, 🍯 organic jaggery, 🥛 fresh milk, ☀️ traditional baking blend. Health Benefits: 💪 Healthy fats, 🛡️ gluten-free option, 🌟 fiber rich, 🍽️ energy booster, 🌱 tropical nutrition.

Eligible gateway offers appear at the payment step when active.
Prepaid payment savings are applied only when listed at checkout.
Free shipping applies above the shown threshold on eligible products and pincodes.
Wedding, festival and corporate bulk orders can receive custom quotes.
नारियल और बाजरे का स्वाद: Buy Authentic Millets Coconut Cookies Online! Premium coconut millet biscuits deliver traditional healthy cookies with fresh coconut flakes, millet flour, and grandmother's time-tested baking recipe for nutritious tropical experience. Premium Ingredients: 🥥 Fresh coconut flakes, 🌾 premium millet flour, 🧈 pure desi ghee, 🍯 organic jaggery, 🥛 fresh milk, ☀️ traditional baking blend. Health Benefits: 💪 Healthy fats, 🛡️ gluten-free option, 🌟 fiber rich, 🍽️ energy booster, 🌱 tropical nutrition.
Nutritious gluten-free treats prepared from premium millet flour, fresh coconut flakes, and aromatic traditional spices using village-style baking techniques. Each cookie delivers wholesome coconut-millet nutrition with perfect tropical flavor ideal for healthy snacking, tea time, and guilt-free indulgence. Natural preparation methods ensure zero artificial preservatives while maintaining authentic taste and exceptional nutritional benefits.
Millets Coconut Cookies from Govindam Sweets represents generations of traditional Indian healthy baking heritage with tropical flavors. Our authentic preparation offers nutritious cookie snack prepared with premium millet flour and fresh coconut flakes using time-honored baking techniques. Initially, when you experience our healthy coconut cookies, you receive superior quality ingredients that undergo careful village-style selection. Subsequently, master bakers apply time-honored preparation techniques to every batch ensuring consistent quality in each package. Moreover, each cookie captures the authentic essence of traditional wholesome coconut baking methods perfected over generations. Furthermore, when you choose our exceptional coconut product, zero chemical preservatives ensure natural taste preservation and maximum nutritional benefits in every bite.
Indian kitchens across generations have perfected coconut millet cookie recipes for countless health-conscious families seeking authentic nutrition through natural tropical ingredients. Additionally, when you enjoy our authentic coconut cookies, you continue these ancestral healthy traditions that have made coconut millet combination a beloved nutritious treat. Meanwhile, modern wellness-focused families who purchase our products appreciate the authentic preparation without artificial additives in their trusted daily consumption. Therefore, our traditional preparation honors authentic village wisdom while meeting contemporary quality standards for online shoppers who prefer premium coconut nutrition regularly.
Our skilled artisans follow time-tested Indian techniques for creating perfect coconut products with exceptional attention to detail in every step of production:
Health Component | Primary Benefit | Daily Nutritional Value |
|---|---|---|
Healthy Fats | Heart health support | Natural coconut oils |
Fiber Content | Digestive wellness support | Natural gut health support |
Protein | Muscle building support | Natural amino acids |
Iron | Blood health support | Natural mineral supplementation |
Medium Chain Fats |
Learn about coconut benefits on Wikipedia's Coconut page.
When you select our authentic coconut cookies from our store, it stands distinctly apart because our premium offering provides exceptional quality:
This premium authentic coconut cookie enhances diverse nutritional experiences for health-conscious consumers seeking quality tropical nutrition with natural ingredients. When you consume our healthy preparation, you enjoy comprehensive benefits:
When you consume our premium coconut cookies regularly, you receive remarkable therapeutic advantages that distinguish our offering from competitors. Customers who enjoy our authentic coconut preparation regularly experience significant improvements through consistent consumption:
Learn about millet benefits on Wikipedia's Millet page.
Excellence maintained through comprehensive traditional standards in every batch ensuring consistent quality:
Enhance your nutritious coconut experience by combining with complementary foods that complement the tropical benefits. When you enjoy our flavorful preparation, pair it with foods that enhance nutritional value:
Storage Method | Expected Duration | Best Practices |
|---|---|---|
Room Temperature Storage | 5-7 weeks | Airtight container, cool dry place |
Refrigeration | 10-14 weeks | Sealed jar, moisture prevention |
Serving Guidelines | 2-3 pieces daily | With beverages and healthy snacks |
Quality Assessment | Weekly inspection | Texture check, coconut freshness evaluation |
According to ancient Ayurvedic wellness texts and principles regarding our traditional preparation providing holistic benefits:
Enhance your traditional Indian pantry when you purchase our premium offering along with complementary products:
Ready to experience premium coconut wellness? Enjoy the authentic taste and health benefits of traditional Indian village kitchens when you choose our signature Millets Coconut Cookies from Govindam Sweets for exceptional tropical indulgence! SHOP NOW for fresh delivery of this handmade healthy coconut masterpiece.
Compare pack sizes by effective unit pricing before selecting the best wholesale option.
| Pack | Weight / Qty | Price | Effective Rate | Minimum Order |
|---|---|---|---|---|
| 1 Pcs (200 GRM) | 200g | ₹160 | ₹800 / kg | 1 pack |
| 2 Pcs (400 GRM) | 400g | ₹340 | ₹850 / kg | 1 pack |
| 4 Pcs (800 GRM) | 800g | ₹780 | ₹975 / kg | 1 pack |
Delivery availability, shipment charges and timelines are checked by pincode before checkout.
Fresh sweets are prepared and packed with food-safe handling. Dispatch timelines can vary by item, weather and destination.
Offers are not automatically clubbed unless the checkout or payment gateway explicitly allows it.
Payment is processed by Cashfree. Govindam does not store card, UPI or bank credentials.
Food products are return-restricted after dispatch. Damaged, wrong or missing items should be reported with order details.
Personal details are used for order fulfilment, delivery communication, support and legally required records.
Verified Reviews
Only verified purchases can submit reviews. Reviews appear after approval.
Checking your account...
Why This Box Works
Millets Coconut Cookies should be easy to buy, but still feel chosen. These cues keep freshness, gifting and delivery confidence close to the purchase decision.

Make It Gift Ready
Millets Coconut Cookies can become part of a premium Govindam box with dry fruits, mithai pairings, message cards and occasion-ready packing.
Related Products
Continue browsing without losing the taste profile and occasion you started with.




Pair It With
Round out your order with sweets, snacks or gift-ready picks that keep the celebration table complete.
Energy metabolism boost
Natural fat burning support |