Inclusive of taxes · Freshly packed daily

Verified Reviews
Only verified purchases can submit reviews. Reviews appear after approval.
Checking your account...
Why This Box Works
Roasted Garlic Channa should be easy to buy, but still feel chosen. These cues keep freshness, gifting and delivery confidence close to the purchase decision.

Make It Gift Ready
Roasted Garlic Channa can become part of a premium Govindam box with dry fruits, mithai pairings, message cards and occasion-ready packing.
Related Products
Continue browsing without losing the taste profile and occasion you started with.
Pair It With
Round out your order with sweets, snacks or gift-ready picks that keep the celebration table complete.
Choose how many units to add.
Enter pincode to check serviceability.
लहसुन से भरपूर: Buy Authentic Roasted Garlic Channa Online! Buy Roasted Garlic Channa delivers traditional spiced chickpeas with premium channa, fresh garlic cloves, aromatic spices, and grandmother's time-tested roasting recipe for protein-rich crunchy experience. Premium Ingredients: 🧄 Fresh garlic cloves, 🌿 premium chickpeas, 🧂 natural rock salt, 🌶️ red chili powder, 🌱 cumin powder, ☀️ traditional garlic spice blend. Health Benefits: 💪 High protein content, 🛡️ immunity booster, 🌟 fiber rich, 🍽️ energy enhancer, 🌱 natural minerals.
Eligible gateway offers appear at the payment step when active.
Prepaid payment savings are applied only when listed at checkout.
Free shipping applies above the shown threshold on eligible products and pincodes.
Wedding, festival and corporate bulk orders can receive custom quotes.
लहसुन से भरपूर: Buy Authentic Roasted Garlic Channa Online! Buy Roasted Garlic Channa delivers traditional spiced chickpeas with premium channa, fresh garlic cloves, aromatic spices, and grandmother's time-tested roasting recipe for protein-rich crunchy experience. Premium Ingredients: 🧄 Fresh garlic cloves, 🌿 premium chickpeas, 🧂 natural rock salt, 🌶️ red chili powder, 🌱 cumin powder, ☀️ traditional garlic spice blend. Health Benefits: 💪 High protein content, 🛡️ immunity booster, 🌟 fiber rich, 🍽️ energy enhancer, 🌱 natural minerals.
Protein-packed crunchy snack prepared from premium chickpeas, fresh garlic cloves, and aromatic traditional spices using village-style roasting techniques. Each bite delivers wholesome chickpea nutrition with intense garlic flavor ideal for healthy snacking, tea time, and protein boost. Natural preparation methods ensure zero artificial preservatives while maintaining authentic taste and exceptional nutritional benefits.
Buy Roasted Garlic Channa from Govindam Sweets represents generations of traditional Indian spiced chickpea making heritage. Buy Roasted Garlic Channa today to experience authentic garlic-infused chickpeas prepared with premium channa and time-honored garlic roasting techniques. Initially, when you purchase our authentic garlic chickpeas, you receive premium quality channa that undergoes careful village-style selection. Subsequently, master roasters apply time-honored garlic seasoning techniques to every batch. Moreover, each piece captures the authentic essence of traditional wholesome garlic preparation methods. Furthermore, when you buy Roasted Garlic Channa from us, zero chemical preservatives ensure natural taste preservation and maximum health benefits.
Indian kitchens across Punjab and Haryana have perfected garlic channa recipes for countless generations. Additionally, when you buy Roasted Garlic Channa from us, you continue these ancestral culinary traditions. Meanwhile, modern health-conscious families who purchase our products appreciate the authentic garlic chickpea preparation without artificial additives. Therefore, our traditional preparation honors authentic village wisdom while meeting contemporary quality standards for online shoppers who buy Roasted Garlic Channa regularly.
Our skilled artisans follow time-tested Indian techniques:
Health Component | Primary Benefit | Daily Nutritional Value |
|---|---|---|
Protein | Muscle building support | 22% of daily requirements |
Fiber | Digestive system support | Natural digestive aid |
Iron | Blood health support | 28% of daily requirements |
Folate | Cell health support | Natural vitamin supplement |
Allicin |
Learn about chickpea health benefits on Wikipedia's Chickpea page.
When you buy Roasted Garlic Channa from our online store, it stands distinctly apart because you buy Roasted Garlic Channa that offers:
This premium authentic protein snack that you can buy Roasted Garlic Channa online enhances diverse snacking experiences. When you buy Roasted Garlic Channa, you enjoy:
When you buy Roasted Garlic Channa online, you receive remarkable therapeutic advantages. Customers who buy Roasted Garlic Channa regularly enjoy:
Learn about garlic health benefits on Wikipedia's Garlic page.
Excellence maintained through comprehensive traditional standards:
Enhance your buy Roasted Garlic Channa experience by combining with complementary foods. When you buy Roasted Garlic Channa, pair it with:
Storage Method | Expected Duration | Best Practices |
|---|---|---|
Room Temperature | 10-12 weeks | Airtight container, dry environment |
Refrigeration | 20-24 weeks | Sealed jar, moisture prevention |
Serving Guidelines | 40-50g daily | With beverages and protein snacks |
Quality Assessment | Weekly inspection | Crunch check, garlic aroma evaluation |
According to ancient Ayurvedic wellness texts and principles:
Enhance your traditional Indian pantry when you purchase online with:
Ready to buy Roasted Garlic Channa online? Experience the authentic taste and health benefits of traditional Indian village kitchens when you buy Roasted Garlic Channa from Govindam Sweets! SHOP NOW for fresh delivery of this handmade protein-rich masterpiece.
Compare pack sizes by effective unit pricing before selecting the best wholesale option.
| Pack | Weight / Qty | Price | Effective Rate | Minimum Order |
|---|---|---|---|---|
| 1 Pcs (200 GRM) | 200g | ₹85 | ₹425 / kg | 1 pack |
| 2 Pcs (400 GRM) | 400g | ₹175 | ₹437.50 / kg | 1 pack |
| 4 Pcs (800 GRM) | 800g | ₹340 | ₹425 / kg | 1 pack |
Delivery availability, shipment charges and timelines are checked by pincode before checkout.
Fresh sweets are prepared and packed with food-safe handling. Dispatch timelines can vary by item, weather and destination.
Offers are not automatically clubbed unless the checkout or payment gateway explicitly allows it.
Payment is processed by Cashfree. Govindam does not store card, UPI or bank credentials.
Food products are return-restricted after dispatch. Damaged, wrong or missing items should be reported with order details.
Personal details are used for order fulfilment, delivery communication, support and legally required records.
Immunity support
Natural garlic compounds |