Inclusive of taxes · Freshly packed daily

Verified Reviews
Only verified purchases can submit reviews. Reviews appear after approval.
Checking your account...
Why This Box Works
Roasted Green Moong should be easy to buy, but still feel chosen. These cues keep freshness, gifting and delivery confidence close to the purchase decision.

Make It Gift Ready
Roasted Green Moong can become part of a premium Govindam box with dry fruits, mithai pairings, message cards and occasion-ready packing.
Related Products
Continue browsing without losing the taste profile and occasion you started with.
Pair It With
Round out your order with sweets, snacks or gift-ready picks that keep the celebration table complete.
Choose how many units to add.
Enter pincode to check serviceability.
हरी मूंग का पोषण: Buy Authentic Roasted Green Moong Online! Buy Roasted Green Moong delivers traditional green lentil snack with premium moong dal, aromatic spices, rock salt, and grandmother's time-tested roasting recipe for protein-rich crunchy experience. Premium Ingredients: 🌱 Premium green moong dal, 🧂 natural rock salt, 🌶️ mild spice blend, 🌿 turmeric powder, 🌱 cumin powder, ☀️ traditional roasting blend. Health Benefits: 💪 High protein content, 🛡️ digestive support, 🌟 fiber rich, 🍽️ folate boost, 🌱 natural minerals.
Eligible gateway offers appear at the payment step when active.
Prepaid payment savings are applied only when listed at checkout.
Free shipping applies above the shown threshold on eligible products and pincodes.
Wedding, festival and corporate bulk orders can receive custom quotes.
हरी मूंग का पोषण: Buy Authentic Roasted Green Moong Online! Buy Roasted Green Moong delivers traditional green lentil snack with premium moong dal, aromatic spices, rock salt, and grandmother's time-tested roasting recipe for protein-rich crunchy experience. Premium Ingredients: 🌱 Premium green moong dal, 🧂 natural rock salt, 🌶️ mild spice blend, 🌿 turmeric powder, 🌱 cumin powder, ☀️ traditional roasting blend. Health Benefits: 💪 High protein content, 🛡️ digestive support, 🌟 fiber rich, 🍽️ folate boost, 🌱 natural minerals.
Nutritious protein-packed snack prepared from premium green moong dal, natural rock salt, and aromatic traditional spices using village-style roasting techniques. Each bite delivers wholesome lentil nutrition with perfect crunch ideal for healthy snacking, digestive support, and protein boost. Natural preparation methods ensure zero artificial preservatives while maintaining authentic taste and exceptional nutritional benefits.
Buy Roasted Green Moong from Govindam Sweets represents generations of traditional Indian lentil roasting heritage. Buy Roasted Green Moong today to experience authentic green lentil snack prepared with premium moong dal and time-honored roasting techniques. Initially, when you purchase our authentic green lentil snack, you receive premium quality moong that undergoes careful village-style selection. Subsequently, master roasters apply time-honored seasoning techniques to every batch. Moreover, each piece captures the authentic essence of traditional wholesome lentil preparation methods. Furthermore, when you buy Roasted Green Moong from us, zero chemical preservatives ensure natural taste preservation and maximum health benefits.
Indian kitchens across Punjab and Haryana have perfected roasted green moong recipes for countless generations. Additionally, when you buy Roasted Green Moong from us, you continue these ancestral culinary traditions. Meanwhile, modern health-conscious families who purchase our products appreciate the authentic lentil preparation without artificial additives. Therefore, our traditional preparation honors authentic village wisdom while meeting contemporary quality standards for online shoppers who buy Roasted Green Moong regularly.
Our skilled artisans follow time-tested Indian techniques:
Health Component | Primary Benefit | Daily Nutritional Value |
|---|---|---|
Protein | Muscle building support | 24g per 100g serving |
Fiber | Digestive system support | 16g per 100g serving |
Folate | Cell health support | 35% of daily requirements |
Iron | Blood health support | 20% of daily requirements |
Potassium |
Learn about green moong health benefits on Wikipedia's Mung Bean page.
When you buy Roasted Green Moong from our online store, it stands distinctly apart because you buy Roasted Green Moong that offers:
This premium authentic protein snack that you can buy Roasted Green Moong online enhances diverse nutritional experiences. When you buy Roasted Green Moong, you enjoy:
When you buy Roasted Green Moong online, you receive remarkable therapeutic advantages. Customers who buy Roasted Green Moong regularly enjoy:
Learn about lentil health benefits on Wikipedia's Lentil page.
Excellence maintained through comprehensive traditional standards:
Enhance your buy Roasted Green Moong experience by combining with complementary foods. When you buy Roasted Green Moong, pair it with:
Storage Method | Expected Duration | Best Practices |
|---|---|---|
Room Temperature | 8-10 weeks | Airtight container, dry environment |
Refrigeration | 16-20 weeks | Sealed jar, moisture prevention |
Serving Guidelines | 30-40g daily | With beverages and protein snacks |
Quality Assessment | Weekly inspection | Crunch check, protein freshness evaluation |
According to ancient Ayurvedic wellness texts and principles:
Enhance your traditional Indian pantry when you purchase online with:
Ready to buy Roasted Green Moong online? Experience the authentic taste and health benefits of traditional Indian village kitchens when you buy Roasted Green Moong from Govindam Sweets! SHOP NOW for fresh delivery of this handmade protein-rich masterpiece
Compare pack sizes by effective unit pricing before selecting the best wholesale option.
| Pack | Weight / Qty | Price | Effective Rate | Minimum Order |
|---|---|---|---|---|
| 1 Pcs (150 GRM) | 150g | ₹110 | ₹733.33 / kg | 1 pack |
| 2 Pcs (300 GRM) | 300g | ₹220 | ₹733.33 / kg | 1 pack |
| 4 Pcs (600 GRM) | 600g | ₹440 | ₹733.33 / kg | 1 pack |
Delivery availability, shipment charges and timelines are checked by pincode before checkout.
Fresh sweets are prepared and packed with food-safe handling. Dispatch timelines can vary by item, weather and destination.
Offers are not automatically clubbed unless the checkout or payment gateway explicitly allows it.
Payment is processed by Cashfree. Govindam does not store card, UPI or bank credentials.
Food products are return-restricted after dispatch. Damaged, wrong or missing items should be reported with order details.
Personal details are used for order fulfilment, delivery communication, support and legally required records.
Heart health support
Natural electrolyte balance |