Inclusive of taxes · Freshly packed daily

Verified Reviews
Only verified purchases can submit reviews. Reviews appear after approval.
Checking your account...
Why This Box Works
Roasted Alsi Jeera Seeds should be easy to buy, but still feel chosen. These cues keep freshness, gifting and delivery confidence close to the purchase decision.

Make It Gift Ready
Roasted Alsi Jeera Seeds can become part of a premium Govindam box with dry fruits, mithai pairings, message cards and occasion-ready packing.
Related Products
Continue browsing without losing the taste profile and occasion you started with.
Pair It With
Round out your order with sweets, snacks or gift-ready picks that keep the celebration table complete.
Choose how many units to add.
Enter pincode to check serviceability.
ओमेगा से भरपूर: Buy Authentic Roasted Alsi Jeera Seeds Online! Buy Roasted Alsi Jeera Seeds delivers traditional omega blend with premium flax seeds, aromatic cumin, natural spices, and grandmother's time-tested roasting recipe for nutritious digestive experience. Premium Ingredients: 🌱 Premium flax seeds (alsi), 🌿 fresh cumin seeds (jeera), 🧂 natural rock salt, 🌶️ mild spice blend, 🌱 turmeric powder, ☀️ traditional roasting blend. Health Benefits: 💪 Omega-3 powerhouse, 🛡️ digestive support, 🌟 fiber rich, 🍽️ hormone balance, 🌱 inflammation fighter.
Eligible gateway offers appear at the payment step when active.
Prepaid payment savings are applied only when listed at checkout.
Free shipping applies above the shown threshold on eligible products and pincodes.
Wedding, festival and corporate bulk orders can receive custom quotes.
ओमेगा से भरपूर: Buy Authentic Roasted Alsi Jeera Seeds Online! Buy Roasted Alsi Jeera Seeds delivers traditional omega blend with premium flax seeds, aromatic cumin, natural spices, and grandmother's time-tested roasting recipe for nutritious digestive experience. Premium Ingredients: 🌱 Premium flax seeds (alsi), 🌿 fresh cumin seeds (jeera), 🧂 natural rock salt, 🌶️ mild spice blend, 🌱 turmeric powder, ☀️ traditional roasting blend. Health Benefits: 💪 Omega-3 powerhouse, 🛡️ digestive support, 🌟 fiber rich, 🍽️ hormone balance, 🌱 inflammation fighter.
Nutritious omega-rich superfood prepared from premium flax seeds (alsi), aromatic cumin seeds (jeera), and traditional Indian spices using village-style roasting techniques. Each serving delivers essential fatty acids with perfect aromatic balance ideal for healthy snacking, digestive support, and omega boost. Natural preparation methods ensure zero artificial preservatives while maintaining authentic taste and exceptional nutritional benefits.
Buy Roasted Alsi Jeera Seeds from Govindam Sweets represents generations of traditional Indian seed roasting heritage. Buy Roasted Alsi Jeera Seeds today to experience authentic flax cumin blend prepared with premium alsi and time-honored roasting techniques. Initially, when you purchase our authentic seed blend, you receive premium quality flax and cumin seeds that undergo careful village-style selection. Subsequently, master roasters apply time-honored spicing techniques to every batch. Moreover, each serving captures the authentic essence of traditional wholesome seed preparation methods. Furthermore, when you buy Roasted Alsi Jeera Seeds from us, zero chemical preservatives ensure natural taste preservation and maximum health benefits.
Indian kitchens across Punjab and Haryana have perfected alsi jeera recipes for countless generations. Additionally, when you buy Roasted Alsi Jeera Seeds from us, you continue these ancestral culinary traditions. Meanwhile, modern health-conscious families who purchase our products appreciate the authentic seed preparation without artificial additives. Therefore, our traditional preparation honors authentic village wisdom while meeting contemporary quality standards for online shoppers who buy Roasted Alsi Jeera Seeds regularly.
Our skilled artisans follow time-tested Indian techniques:
Health Component | Primary Benefit | Daily Nutritional Value |
|---|---|---|
Omega-3 Fatty Acids | Heart and brain health | 2.3g per 30g serving |
Fiber | Digestive system support | 27g per 100g serving |
Protein | Muscle building support | 18g per 100g serving |
Lignans | Hormone balance support | Natural phytoestrogens |
Magnesium |
Learn about flax seed health benefits on Wikipedia's Flax page.
When you buy Roasted Alsi Jeera Seeds from our online store, it stands distinctly apart because you buy Roasted Alsi Jeera Seeds that offers:
This premium authentic omega blend that you can buy Roasted Alsi Jeera Seeds online enhances diverse nutritional experiences. When you buy Roasted Alsi Jeera Seeds, you enjoy:
When you buy Roasted Alsi Jeera Seeds online, you receive remarkable therapeutic advantages. Customers who buy Roasted Alsi Jeera Seeds regularly enjoy:
Learn about cumin health benefits on Wikipedia's Cumin page.
Excellence maintained through comprehensive traditional standards:
Enhance your buy Roasted Alsi Jeera Seeds experience by combining with complementary foods. When you buy Roasted Alsi Jeera Seeds, pair it with:
Storage Method | Expected Duration | Best Practices |
|---|---|---|
Room Temperature | 6-8 weeks | Airtight container, dry environment |
Refrigeration | 12-16 weeks | Sealed jar, moisture prevention |
Serving Guidelines | 15-20g daily | With meals and omega preparations |
Quality Assessment | Weekly inspection | Omega freshness check, aroma evaluation |
According to ancient Ayurvedic wellness texts and principles:
Enhance your traditional Indian pantry when you purchase online with:
Ready to buy Roasted Alsi Jeera Seeds online? Experience the authentic taste and health benefits of traditional Indian village kitchens when you buy Roasted Alsi Jeera Seeds from Govindam Sweets! SHOP NOW for fresh delivery of this handmade omega-rich masterpiece.
Compare pack sizes by effective unit pricing before selecting the best wholesale option.
| Pack | Weight / Qty | Price | Effective Rate | Minimum Order |
|---|---|---|---|---|
| 1 Pcs (150 GRM) | 150g | ₹120 | ₹800 / kg | 1 pack |
| 2 Pcs (300 GRM) | 300g | ₹240 | ₹800 / kg | 1 pack |
| 4 Pcs (600 GRM) | 600g | ₹480 | ₹800 / kg | 1 pack |
Delivery availability, shipment charges and timelines are checked by pincode before checkout.
Fresh sweets are prepared and packed with food-safe handling. Dispatch timelines can vary by item, weather and destination.
Offers are not automatically clubbed unless the checkout or payment gateway explicitly allows it.
Payment is processed by Cashfree. Govindam does not store card, UPI or bank credentials.
Food products are return-restricted after dispatch. Damaged, wrong or missing items should be reported with order details.
Personal details are used for order fulfilment, delivery communication, support and legally required records.
Bone and heart health
32% of daily requirements |