Inclusive of taxes · Freshly packed daily
Enter pincode to check serviceability.
पाचन का साथी: Buy Authentic Gur Saunf Online! Premium jaggery fennel blend delivers traditional digestive aid with natural sweetness, aromatic fennel, and grandmother's time-tested preparation recipe for healthy digestive experience. Premium Ingredients: 🍯 Premium organic jaggery, 🌿 fresh fennel seeds, 🌱 aromatic spices, 🧂 natural rock salt, ☀️ traditional preparation blend. Health Benefits: 💪 Digestive support, 🛡️ mouth freshener, 🌟 natural sweetness, 🍽️ metabolism aid, 🌱 cooling properties.

₹299

₹195

₹299

₹600

₹144

₹120

₹96

Eligible gateway offers appear at the payment step when active.
Prepaid payment savings are applied only when listed at checkout.
Free shipping applies above the shown threshold on eligible products and pincodes.
Wedding, festival and corporate bulk orders can receive custom quotes.
पाचन का साथी: Buy Authentic Gur Saunf Online! Premium jaggery fennel blend delivers traditional digestive aid with natural sweetness, aromatic fennel, and grandmother's time-tested preparation recipe for healthy digestive experience. Premium Ingredients: 🍯 Premium organic jaggery, 🌿 fresh fennel seeds, 🌱 aromatic spices, 🧂 natural rock salt, ☀️ traditional preparation blend. Health Benefits: 💪 Digestive support, 🛡️ mouth freshener, 🌟 natural sweetness, 🍽️ metabolism aid, 🌱 cooling properties.
Nutritious digestive blend prepared from premium jaggery, aromatic fennel seeds, and traditional Indian spices using village-style preparation techniques. Each serving delivers natural sweetness with perfect digestive support ideal for post-meal consumption, mouth freshening, and digestive wellness. Natural preparation methods ensure zero artificial preservatives while maintaining authentic taste and exceptional digestive benefits.
Gur Saunf from Govindam Sweets represents generations of traditional Indian digestive preparation heritage. Our authentic blend offers nutritious digestive aid prepared with premium jaggery and fresh fennel seeds using time-honored preparation techniques. Initially, when you experience our healthy digestive blend, you receive superior quality ingredients that undergo careful village-style selection. Subsequently, master preparers apply time-honored mixing techniques to every batch ensuring consistent quality in each package. Moreover, each serving captures the authentic essence of traditional wholesome digestive preparation methods perfected over generations. Furthermore, when you choose our exceptional digestive product, zero chemical preservatives ensure natural taste preservation and maximum digestive benefits in every bite.
Indian kitchens across generations have perfected jaggery fennel recipes for countless health-conscious families seeking authentic digestive support through natural ingredients. Additionally, when you enjoy our authentic digestive blend, you continue these ancestral healthy traditions that have made jaggery fennel a beloved digestive aid. Meanwhile, modern wellness-focused families who purchase our products appreciate the authentic preparation without artificial additives in their trusted daily consumption. Therefore, our traditional preparation honors authentic village wisdom while meeting contemporary quality standards for online shoppers who prefer premium digestive nutrition regularly.
Our skilled artisans follow time-tested Indian techniques for creating perfect digestive products with exceptional attention to detail in every step of production:
Health Component | Primary Benefit | Daily Nutritional Value |
|---|---|---|
Natural Jaggery | Iron and energy boost | Natural mineral supplementation |
Fennel Seeds | Digestive wellness support | Natural digestive aid |
Cooling Properties | Body temperature balance | Natural cooling effect |
Natural Sweetness | Healthy sugar alternative | Refined sugar substitute |
Essential Oils | Aromatic digestive support | Natural mouth freshening |
Learn about fennel benefits on Wikipedia's Fennel page.
When you select our authentic digestive blend from our store, it stands distinctly apart because our premium offering provides exceptional quality:
This premium authentic digestive blend enhances diverse wellness experiences for health-conscious consumers seeking quality digestive support. When you consume our healthy preparation, you enjoy comprehensive benefits:
When you consume our premium digestive blend regularly, you receive remarkable therapeutic advantages that distinguish our offering from competitors. Customers who enjoy our authentic digestive preparation regularly experience significant improvements through consistent consumption:
Learn about jaggery benefits on Wikipedia's Jaggery page.
Excellence maintained through comprehensive traditional standards in every batch ensuring consistent quality:
Enhance your nutritious digestive experience by combining with complementary foods that complement the digestive benefits. When you enjoy our flavorful preparation, pair it with foods that enhance digestive value:
Storage Method | Expected Duration | Best Practices |
|---|---|---|
Room Temperature Storage | 6-8 weeks | Airtight container, cool dry place |
Refrigeration | 12-16 weeks | Sealed jar, moisture prevention |
Serving Guidelines | 1-2 teaspoons daily | After meals and for digestive support |
Quality Assessment | Weekly inspection | Texture check, aromatic evaluation |
According to ancient Ayurvedic wellness texts and principles regarding our traditional preparation providing holistic benefits:
Enhance your traditional Indian pantry when you purchase our premium offering along with complementary products:
Ready to experience premium digestive wellness? Enjoy the authentic taste and health benefits of traditional Indian village kitchens when you choose our signature Gur Saunf from Govindam Sweets for exceptional digestive nutrition! SHOP NOW for fresh delivery of this handmade digestive wellness masterpiece.
Compare pack sizes by effective unit pricing before selecting the best wholesale option.
| Pack | Weight / Qty | Price | Effective Rate | Minimum Order |
|---|---|---|---|---|
| 1 Pcs (200 GRM) | 200g | ₹200 | ₹1,000 / kg | 1 pack |
| 2 Pcs (400 GRM) | 400g | ₹410 | ₹1,025 / kg | 1 pack |
| 4 Pcs (800 GRM) | 800g | ₹820 | ₹1,025 / kg | 1 pack |
Delivery availability, shipment charges and timelines are checked by pincode before checkout.
Fresh sweets are prepared and packed with food-safe handling. Dispatch timelines can vary by item, weather and destination.
Offers are not automatically clubbed unless the checkout or payment gateway explicitly allows it.
Payment is processed by Cashfree. Govindam does not store card, UPI or bank credentials.
Food products are return-restricted after dispatch. Damaged, wrong or missing items should be reported with order details.
Personal details are used for order fulfilment, delivery communication, support and legally required records.
Verified Reviews
Only verified purchases can submit reviews. Reviews appear after approval.
Checking your account...
Why This Box Works
Gur Saunf should be easy to buy, but still feel chosen. These cues keep freshness, gifting and delivery confidence close to the purchase decision.

Make It Gift Ready
Gur Saunf can become part of a premium Govindam box with dry fruits, mithai pairings, message cards and occasion-ready packing.
Related Products
Continue browsing without losing the taste profile and occasion you started with.




Choose how many units to add.