Inclusive of taxes · Freshly packed daily
Enter pincode to check serviceability.
मसालेदार और पौष्टिक: Buy Authentic Hing Jeera Channa Online! Buy Hing Jeera Channa delivers traditional spiced chickpeas with premium roasted channa, aromatic hing, fresh jeera, and grandmother's time-tested spicing recipe for crunchy flavorful experience. Premium Ingredients: 🌿 Premium chickpeas, 🧄 pure hing (asafoetida), 🌱 roasted jeera (cumin), 🧂 rock salt, 🌶️ red chili powder, ☀️ traditional spice blend. Health Benefits: 💪 High protein content, 🛡️ digestive support, 🌟 fiber rich, 🍽️ energy booster, 🌱 natural minerals.

₹299

₹195

₹299

₹600

₹144

₹120

₹96

Eligible gateway offers appear at the payment step when active.
Prepaid payment savings are applied only when listed at checkout.
Free shipping applies above the shown threshold on eligible products and pincodes.
Wedding, festival and corporate bulk orders can receive custom quotes.
मसालेदार और पौष्टिक: Buy Authentic Hing Jeera Channa Online! Buy Hing Jeera Channa delivers traditional spiced chickpeas with premium roasted channa, aromatic hing, fresh jeera, and grandmother's time-tested spicing recipe for crunchy flavorful experience. Premium Ingredients: 🌿 Premium chickpeas, 🧄 pure hing (asafoetida), 🌱 roasted jeera (cumin), 🧂 rock salt, 🌶️ red chili powder, ☀️ traditional spice blend. Health Benefits: 💪 High protein content, 🛡️ digestive support, 🌟 fiber rich, 🍽️ energy booster, 🌱 natural minerals.
Crunchy protein-rich snack prepared from premium chickpeas, aromatic asafoetida, cumin seeds, and traditional Indian spices using village-style roasting techniques. Each bite delivers wholesome chickpea nutrition with perfect spice balance ideal for tea time, travel, and healthy snacking. Natural preparation methods ensure zero artificial preservatives while maintaining authentic taste and exceptional nutritional benefits.
Buy Hing Jeera Channa from Govindam Sweets represents generations of traditional Indian spiced chickpea making heritage. Buy Hing Jeera Channa today to experience authentic spiced chickpeas prepared with premium roasted channa and time-honored spicing techniques. Initially, when you purchase our authentic spiced chickpeas, you receive premium quality channa that undergoes careful village-style selection. Subsequently, master spice makers apply time-honored roasting techniques to every batch. Moreover, each piece captures the authentic essence of traditional wholesome spicing methods. Furthermore, when you buy Hing Jeera Channa from us, zero chemical preservatives ensure natural taste preservation and maximum health benefits.
Indian kitchens across Gujarat and Rajasthan have perfected hing jeera channa recipes for countless generations. Additionally, when you buy Hing Jeera Channa from us, you continue these ancestral culinary traditions. Meanwhile, modern health-conscious families who purchase our products appreciate the authentic chickpea preparation without artificial additives. Therefore, our traditional preparation honors authentic village wisdom while meeting contemporary quality standards for online shoppers who buy Hing Jeera Channa regularly.
Our skilled artisans follow time-tested Indian techniques:
Health Component | Primary Benefit | Daily Nutritional Value |
|---|---|---|
Protein | Muscle building support | 20% of daily requirements |
Fiber | Digestive system support | Natural digestive aid |
Iron | Blood health support | 25% of daily requirements |
Folate | Cell health support | Natural vitamin supplement |
Complex Carbs | Sustained energy release | Natural energy support |
Learn about chickpea health benefits on Wikipedia's Chickpea page.
When you buy Hing Jeera Channa from our online store, it stands distinctly apart because you buy Hing Jeera Channa that offers:
This premium authentic spiced chickpeas that you can buy Hing Jeera Channa online enhances diverse snacking experiences. When you buy Hing Jeera Channa, you enjoy:
When you buy Hing Jeera Channa online, you receive remarkable therapeutic advantages. Customers who buy Hing Jeera Channa regularly enjoy:
Learn about traditional Indian snacks on Wikipedia's Indian Cuisine page.
Excellence maintained through comprehensive traditional standards:
Enhance your buy Hing Jeera Channa experience by combining with complementary foods. When you buy Hing Jeera Channa, pair it with:
Storage Method | Expected Duration | Best Practices |
|---|---|---|
Room Temperature | 6-8 weeks | Airtight container, dry environment |
Refrigeration | 12-14 weeks | Sealed jar, moisture prevention |
Serving Guidelines | 30-40 pieces | With beverages and snacks |
Quality Assessment | Weekly inspection | Crunch check, spice aroma evaluation |
According to ancient Ayurvedic wellness texts and principles:
Enhance your traditional Indian pantry when you purchase online with:
Ready to buy Hing Jeera Channa online? Experience the authentic taste and health benefits of traditional Indian village kitchens when you buy Hing Jeera Channa from Govindam Sweets! SHOP NOW for fresh delivery of this handmade spiced chickpea masterpiece.
Compare pack sizes by effective unit pricing before selecting the best wholesale option.
| Pack | Weight / Qty | Price | Effective Rate | Minimum Order |
|---|---|---|---|---|
| 1 Pcs (200 GRM) | 200g | ₹85 | ₹425 / kg | 1 pack |
| 2 Pcs (400 GRM) | 400g | ₹190 | ₹475 / kg | 1 pack |
| 4 Pcs (800 GRM) | 800g | ₹380 | ₹475 / kg | 1 pack |
Delivery availability, shipment charges and timelines are checked by pincode before checkout.
Fresh sweets are prepared and packed with food-safe handling. Dispatch timelines can vary by item, weather and destination.
Offers are not automatically clubbed unless the checkout or payment gateway explicitly allows it.
Payment is processed by Cashfree. Govindam does not store card, UPI or bank credentials.
Food products are return-restricted after dispatch. Damaged, wrong or missing items should be reported with order details.
Personal details are used for order fulfilment, delivery communication, support and legally required records.
Verified Reviews
Only verified purchases can submit reviews. Reviews appear after approval.
Checking your account...
Why This Box Works
Hing Jeera Channa should be easy to buy, but still feel chosen. These cues keep freshness, gifting and delivery confidence close to the purchase decision.

Make It Gift Ready
Hing Jeera Channa can become part of a premium Govindam box with dry fruits, mithai pairings, message cards and occasion-ready packing.
Related Products
Continue browsing without losing the taste profile and occasion you started with.




Choose how many units to add.